Zkrácený obchodní týden investorům příliš zábavy nepřinesl. Velikonoční obchodování se neslo v poklidném duchu a hlavní akciové indexy si připsaly jen marginální pohyby. Pohled na jednotlivé regiony říká, že se nejlépe dařilo evropským akciovým indexům, což může být ve světle fundamentů docela překvapivým vyústěním. A to proto, že zprávy z hlavního evropského „motoru“ nebyly minulý týden vůbec příznivé. Německá vláda již podruhé za sebou snížila odhad vývoje ekonomiky na letošní rok. Podle nových odhadů se bude míra růstu německého hrubého domácího produktu letos pohybovat kolem jedné poloviny procenta, což je oproti původní, v lednu uveřejněné hodnotě (+1,8 %), číslo skutečně nízké. Nadšení na evropských akciových trzích snad vyvolalo to, že Němci odhadují, že toto zpomalení je pouze dočasné a pro rok 2020 vidí ve svých křišťálových koulích opětovné zrychlení hospodářského růstu. Nabízí se otázka, jak jsou schopni tento vývoj předpokládat víc jak rok dopředu, když v lednu nebyli schopni předpovědět, co se stane za čtyři měsíce, ale to je možná zbytečně kousavé…
Poměrně dobrá čísla přišla naopak z Číny, kde analytici očekávali, že meziroční růst tamního hrubého domácího produktu by měl mírně zpomalit a měl by se pohybovat na hranici 6,3 procenta. To by bylo nejslabší číslo za posledních dvacet sedm let. Ohlášený údaj ovšem mírně překvapil, když ukázal na o jednu desetinu procenta silnější růst, než jaký byl odhadován. Očekávání překonala také čísla průmyslové produkce a maloobchodních tržeb. Pro přílišné optimisty ohledně Číny bych rád ukázal výmluvný graf ohledně rostoucího zadlužení tamních domácností. Zejména ten obrázek vpravo je dostatečně výmluvný a možná i trochu šílený.
Ukazuje, že dluh pořízený Číňany jejich nákupy prostřednictvím kreditních karet už hravě překonává stejný ukazatel vztažený na obyvatele Spojených států. Za pouhých deset let se vyšplhal z nuly do celkem astronomických výšin. Pokud by zpomalování druhé největší světové ekonomiky pokračovalo, nebude Číňanům a čínským bankám co závidět.
Americké akciové indexy držely při zemi silné výprodeje v sektoru zdravotnictví vedené cenami akcií farmaceutických společností. Ty padaly díky zprávám o tom, že zdravotnická reforma se silně dotkne cen léků a sníží tak ziskovost těchto firem.
Výsledková sezóna ve Spojených státech je teprve na svém počátku, když výsledky svého hospodaření oznámilo prozatím jen 15 procent firem z indexu SP500. Téměř osmdesát procent z nich pozitivně překvapilo na bázi zisku na jednu akcii a o něco více jek polovina firem reportovala lepší než očekávané výsledky i na bázi tržeb. Nejde ale o nic neočekávaného. Odhady byly tentokrát nastaveny skutečně nízko, a tak se vyšší míra jejich překonání očekávala. Celkově zisky společností, které oznámily své výsledky v prvním kvartále, poklesly o téměř čtyři procenta, což je první meziroční pokles od poloviny roku 2016. Devět společností oznámilo pro další kvartál negativní výhled, jedna společnost hledí naopak do dalšího kvartálu s optimismem.
zdroj: https://blog.brokertrust.cz